Dragi učenici,
na ovoj stranici možete pronaći korisne informacije o tome čime se bavi školski psiholog, kao i materijale koje ću postavljati o temama koje su vama bliske i zanimljive, a koje će vam koristiti u lakšem suočavanju s izazovima s kojima se potencijalno susrećete.
ŠTO RADI ŠKOLSKI PSIHOLOG?
Posao psihologa u školi primarno se temelji na poticanju intelektualnog, emocionalnog i socijalnog razvoja učenika. S obzirom da je adolescencija razvojno razdoblje obilježeno brojnim promjenama na tjelesnom, kognitivnom, emocionalnom i socijalnom planu, upravo je zbog toga mladim osobama potrebno stalno usmjeravanje, briga i potpora kako bi što kvalitetnije razvijali svoje potencijale, unapređivali i održavali svoje mentalno zdravlje, razvijali kvalitetnije odnose s drugima te primjereno svojim sposobnostima i interesima donosili odluke vezane za nastavak obrazovanja i budućeg zvanja. Svi mladi se susreću sa sličnim promjenama, ali svatko se nosi s njima na svoj jedinstven način. Prilikom toga, mnogi se suočavaju s različitim izazovima, uključujući:
- poteškoće u učenju i savladavanju gradiva
- strah od ispitivanja
- izbjegavanje odlaska na nastavu
- smanjena kvaliteta odnosa s nekim od razrednih kolega ili nastavnika
- poteškoće u obiteljskim, ljubavnim ili vršnjačkim odnosima
- osobni strahovi ili nesigurnosti
- manjak samopouzdanja
- eksperimentiranje sa sredstvima koja izazivaju ovisnosti
Često, kako bi prevladali navedene (i mnoge druge) izazove, mladim ljudima je potrebna pomoć nastavnika, roditelja i stručnih suradnika. Psiholog u svom radu sa učenicima provodi individualna i grupna savjetovanja, pri čemu pomaže u svladavanju prepoznatih problema. Osim savjetodavnog rada, psiholog provodi radionice o raznim temama po dogovoru s učenicima i nastavnicima. U cilju razvoja potencijala mladih osoba psiholog surađuje s nastavnicima i roditeljima učenika, ali i drugim stručnjacima važnim za odgojno-obrazovni rad, poput ravnatelja, pedagoga, stručnjaka edukacijsko-rehabilitacijskog profila i socijalnih radnika.
KAKO MOGU DOĆI NA RAZGOVOR?
Učenik na razgovor kod psihologa može doći samoinicijativno, na poziv psihologa ili po nečijoj preporuci. Najbolje je kada osoba kod psihologa dođe na svoju ruku jer je to pokazatelj da prepoznaje i svjesna je postojanja problema. Međutim, postoje situacije kada razmišljamo da nam nitko drugi jednostavno ne može pomoći. Unatoč tome, bitno je znati da povjerljivi razgovor sa drugom osobom može otkriti novu perspektivu koju sami nismo uspjeli uočiti.
Stoga, ukoliko osjećate potrebu za razgovor o bilo čemu, bilo to vezano za školu ili nekakva privatna pitanja, slobodno i bez ustručavanja mi se javite!
Vaša školska psihologinja,
Majda Joha