JEDNODNEVNI IZLET U BAĆIN I HRVATSKU KOSTAJNICU

Dana 11. srpnja djelatnici naše škole posjetili su Baćin i Hrvatsku Kostajnicu.
U Baćinu su prvo posjetili spomen-obilježje masovne grobnice. Kasnije su u pratnji načelnice Općine Hrvatska Dubica Ružice Karagić te umirovljenog pukovnika HV Ivice Pandže-Orkana, posjetili i Spomen sobu Domovinskog rata – Memorijalni prostor, otvorenu u travnju 2017. godine, posvećenu vojnim i civilnim žrtvama koje su poginule na području Općine Hrvatska Dubica. Masovna grobnica u Baćinu druga je (nakon Ovčare) najveća masovna grobnica nastala za vrijeme Domovinskog rata.
U Hrvatskoj Kostajnici dočekala ih je turistička vodičica Ines Markan. Šetnju gradićem vodičica je obogatila pričama o povijesnim događajima, ali i legendama. Posjetili su utvrdu Stari grad Zrinski te crkvu sv. Antuna Padovanskog i spomen-obilježje svim poginulim i nestalim hrvatskim braniteljima na području grada Hrvatske Kostajnice u Domovinskom ratu. Na brdu Čukur pokraj Hrvatske Kostajnice posjetili su spomen-obilježje Gordanu Ledereru „Slomljeni pejzaž“. Gordan Lederer je poginuo na tom brdu, na svom radnom mjestu dok je snimao hrvatske vojnike u akciji tijekom srpskih napada na Pounje.
Kraj je obilježen druženjem i ručkom u restoranu Djed, koji se nalazi na istoimenom šumovitom brdu u gradu Hrvatska Kostajnica.

Ova slika ima prazan alt atribut ; naziv datoteke je IMG_20240711_091329-1-1024x768.jpg